Какво е безсъние?

Безсъние – разстройство на съня, на което със сигурност се натъкват почти всички хора през живота си. Тази концепция включва липсата на сън, нарушен сън, или проблеми със заспиването, кратък сън или ранно събуждане с постоянна невъзможност да се заспи отново.

Причините за безсъние може да бъдат едно голямо множество от външни и вътрешни фактори.

Сред външните причини за безсъние могат да бъдат неблагоприятната ситуация около лицето, което се опитва да заспи. Може да е: спане на непознато място, неудобно легло (прекалено меко или обратно), шум и движение наоколо, твърде висока или ниска температура на въздуха в помещението. Много се отразяват на съня стресовите ситуации, с които човек постоянно се сблъсква в дома и работата. Пречат на съня и заболявания придружени от силна болка, чести позиви за тоалетната, затруднено дишане, сърбеж по кожата и така нататък. Безпокойство, страх и депресия също може да предизвика безсъние.

Симптоми на безсъние

Безсънието може да бъде хронично и много рядко – няколко пъти в годината. Ако обикновено няма проблеми със съня, но в някакъв момент е невъзможно да се спи поради стрес, можете да се опитате да решите проблема. Но ако безсънието продължава за дълъг период или епизодите му се срещат често, ако безсънието е предизвикано от депресия или страх, човек трябва да се консултира с лекар.

Лечение на безсъние

Човек може да се опита да реши собствените си проблеми със заспиването. Първо, уверете се дали водите правилния начин на живот. Ако има нарушение в този начин, понякога това води до безсъние и човек трябва да се върне в правилния режим. Разбира се, това може да отнеме няколко седмици.

Какво да не правим – да не се пие алкохол през нощта. Разбира се може да откриете, че алкохолът има успокояващ ефект и помага на съня. Но този мит е свързан със седативните ефекти на алкохола върху тялото: човек заспива за кратко време, след това се събужда и вече не може да спи. Това се дължи на ефекта на алкохола върху фазата на дълбок сън. Никотинът има стимулиращ и ободряващ ефект, така че да се възстанови здравословния сън, вие ще трябва да се откажите от цигарите. Не е тайна, че кофеинът е едно от най-добрите средства за ободряване. Той остава в организма за целия ден. Ето защо, ако имате съмнение, че кафето ви пречи да спите през нощта, изхвърлете го, а също така и кофеинови продукти като кола, шоколад, чай.

На съня може да повлияе и лекарство, което приемате. Например някои средства против кашлица, които се продават в аптеките без специална рецепта, имат върху тялото същия ефект като този на кафето. Ето защо, ако имате проблеми със заспиването, не забравяйте да попитате вашия фармацевт как това лекарство ще се отрази на съня си.

Преяждането вечер може да се отрази на съня, тъй като неприятно усещане в стомаха ще ви притеснява през нощта. За да се задоволи глада трябва да се ограничите до: бисквити с мед и мляко, мента или друг билков чай.

Точно преди да отидете да спите е по-добре да се въздържате от къпане, защото топлата вода ще се отрази на тялото ви като стимулант, като жизненост и енергия. Можете да направите къпането няколко часа преди сън.

През деня, е полезно да се правят физически упражнения, тъй като физическата активност облекчава напрежението, дава жизненост и подобрява процеса на съня. Но точно преди лягане не е необходимо да правите упражнения, защото те стимулират нервната система и може да нарушят съня.

Пригответе място за спане: то трябва да бъде на тъмно и тихо. Ако имате шумни съседи ползвайте тапи за уши. Въпреки това някои хора спят по-добре под тиха релаксираща музика. Леглото не бива да бъде твърде твърдо или твърде меко. Да се ползва удобен матрак. Откажете се от дълъг сън в следобедните часове, тъй като това допринася само за безсъние. Преди да си легнете е полезно да прочетете малко – това релаксира и предизвиква сънливост. Не ползвайте обичайните опити да броите овце – не е най-добрия начин за заспиване- концентрира се вниманието върху задачата и не сте в състояние да се отпуснете напълно. По-добре да мечтаете, да си представите себе си в някои приятно място – в гората, на брега на морето или в планината. Преди да заспите, се опитйте колкото е възможно повече да се абстрахирате от ежедневните мисли – да броите разходите, мисли за работни планове или спомени от неприятни моменти. Това ще доведе до стрес и притеснение, което прави заспиването трудно.

При хроничното безсъние лекар може да ви препоръча лечение , но трябва да се вземат хапчета за сън само в крайни случаи. Сънотворните таблетки обикновено не са лечение на безсъние, а само пречат на човешкото съзнание и тяхното дългосрочно приемане може да доведе до пристрастяване. Ако безсънието е причинено от заболяване – лекарят ще избере подходящата терапия.

ЛЕЧЕНИЕ НА БЕЗСЪНИЕ С ПРИРОДНИ СРЕДСТВА

Лечение на безсъние с мед

Трудно е да се намери по-ефективен и безвреден лек за безсъние от меда. Традиционната и народната медицина казват, че ние трябва да се опитаме да нормализираме съня си с помощта на мед.

1.Мед (2 супени лъжици) може да бъде смесен с лимонов сок (1 чаша) нарязани ядки – орехи (2 супени лъжици). Вземете това непосредствено преди лягане.

2.Разреждате мед с топла вода или кисело мляко в съотношение 1 супена лъжица на чаша (250 мл). Вземете това вечерта.

3.Известена рецепта, която помага да се отървете от безсъние с помощта на мед и ябълков оцет. В 200 г. мед сложете 3 супени лъжици оцет и разбъркайте добре. Преди лягане трябва да се ядат няколко супени лъжици от тази смес и буквално в рамките на 30 минути ще почувствате приятна сънливост.

Билколечение

1. Половин час в 500мл. вряла вода се варят една супена лъжица от билковата смес – коренища от валериана, хмел и листа от мента. Всички съставки да са еднакви като грамаж. Три пъти на ден се пие по 100 мл. По същия начин се сваряват и глог- цвета, корени валериана, листа от мента и имел, но се вземат съставките на 10 гр.
2. Смесете риган билка (10 г) с валериан корен (5 г), налива се 1/3 чаша вряща вода и се вари на слаб огън в продължение на десет минути. След това се оставя да се запарят в продължение на един час и се пие цялото количество преди лягане.
3. Смесете мащерка, невен цветя и трева motherwort комбинирани в равни пропорции. В чаша вряла вода сложете 10 г (1 чаена лъжичка)от сместа, вари се в продължение на десет минути. След това се запарва за един час, след това се смесва с мед и се пие непосредствено преди лягане.
4. Народните лечители съветват да се смесват листата от мента с цветя от лайка, копър плодове, кимион и валериан корени. Всички съставки са взети в равни количества. Вие ще трябва да вземете 10 г. от така смесените билки и с 200 мл. вряща вода да варите в продължение на половин час на водна баня. След това сместа леко се охлажда (за 10 минути). Преварява се вода и се добавя към охладената смес, за да достигне до количество на сместа-300мл. На сутринта трябва да се пие половин чаша , а вечер – чаша.
вани за лечение на безсъние

Процедура вода – най-добрият помощник в борбата срещу безсъние. Моля, имайте предвид, че температурата на водата не трябва да надвишава 40 градуса. Ваната трябва да бъде няколко часа преди лягане. Оптималното е да се храните 2 часа преди вземането на вана. Къпането не трябва да продължава повече от 25 минути, за да няма негативна реакция в областта на сърцето (това може да се отрази негативно върху циркулацията на кръвта).

Вани с билки ще бъдат за вас ефикасно лекарство. Лечители препоръчват да се варят шишарки и борови иглички. Те се варят в два литра студена вода и след това се оставят за още 12 часа. Цвята на получената течност трябва да е кафяв. Тя се добавя към топлата вода във ваната и се разбърква. Оптимална температура на водата – 36 градуса. Процедурата трябва да отнеме не повече от 15 минути.

Вземете вана с добавянето на валериана. Корен (200 г) се сипва в 1 литър вода и се вари в продължение на десет минути, след това се оставя да престои един час и се добавя към ваната. След десет или дванадесет бани проблемите със съня трябва да изчезнат.

Препоръчва се също да се варят в 2 литра вода 500 г липов цвят. След като заври, течността се охлажда и се изсипва във ваната.

Борба с безсъние по време на бременност
Първото нещо, което трябва да се напомни на бременните жени, които се опитват да се отърват от безсъние: строго забранено е да се вземат някакви хапчета за сън, ако те не са назначени от лекар. Те могат значително да навредят на здравето на майката и детето. За щастие има много начини да се справят с нарушенията на съня. Като следвате някои от тях, ще можете да се отпуснете напълно:

1.Опитайте се да не се преуморявате, защото не винаги умора предизвиква сънливост. Често това е причина да не се отпуснете вечерта.

2.Ден на почивка, без съмнение е много полезна. Но не прекалявайте: кратка дрямка в продължение на половин час ще ви даде много повече енергия, отколкото дълга сиеста.

3.Понякога бременни жени имат кошмари, които нарушават целия ден. Да не съхраняват всичко в себе си: да споделят чувствата си с любимия човек, приятел или майка. Това ще ви помогне да се успокоите и да се уверете, че няма от какво да се страхувате.

4.Не забравяйте за спорт. Гимнастиката за бременни жени не само ви подготвя за раждането , но също така помага да се отпуснете през нощта, за да се отървете от болки в мускулите. Особено полезни са ходенето на чист въздух и плуване.

5.Опитайте се да свикне с идеята, че леглото е предназначено единствено за спане. Четете и гледайте телевизия по-добре седнали на стол.

6.Вечер се опитайте да не преяждате. Може да задоволите глада си и с лека храна: нискомаслени бисквити, мед и топло мляко, плодове и билков чай.

7.Преди да си легнете, не се опитвайте да се преуморявате физически или интелектуално. Прочетете книга, гледайте един добър филм и релаксирайте. Два часа преди лягане вземете вана с добавянето на растителни отвари (валериана, липа, бор) или етерични масла (лайка, лавандула).

8.Вечерта е добре да се пият по-малко течности, защото през нощта това може да предизвика по- чести събуждания, дължащи се на уриниране. За да се избегне сърбеж от стрии, намажете кожата на корема с овлажняващ крем или лосион.

9.Лек масаж на кръста, краката и ходилата ще ви помогне да се отпуснете и да се избегнат мускулни болки през нощта.

Препоръчват се дихателни упражнения преди лягане. Това ще ви помогне да се отървете от задух, който толкова често пречи на релаксацията.
Атмосферата в спалнята също е много важно: уверете се, че температурата не е твърде висока, или, обратно, твърде ниска. Носете пижами изработени от естествени материи. Същото може да се каже и за леглата. Изберете най-удобния матрак и възглавници. Обикновено бременните жени се нуждаят от три възглавници, за да намерят най-удобното положение за спане.

Следвайте съветите, ще имате приятни и леки сънища. На сутринта ще бъдете добре отпочинали и бодри.